VFF videre efter forlænget spilletid
Der var chancer nok til at lukke kampen i den ordinære spilletid, men Viborg FF skulle ud i 120 minutter mod Jammerbugt FC tirsdag aften i 1. runde af Sydbank Pokalen.
Det var VFF, der sad på spillet i det meste af kampen, og efter ti minutters spil kom Emil Scheel frem til den første afslutning, men han måtte se overliggeren redde hjemmeholdet. Senere kom Tobias Bech tæt på med et direkte frispark fra kanten af feltet, men hjemmeholdets Kobberup i målet diskede op med en stor redning. Det gjorde han også et par minutter senere, da Jacob Dehn pludseligt stod fuldstændig fri ved bagerste stolpe, men fik ikke ordentligt træf på afslutningen, så Kobberup reddede igen.
Kort inde i anden halvleg fik Jeppe Grønning sparket bolden i nettet efter et hjørnespark, men noget uforstående måtte VFF-anføreren se sin scoring blive annulleret.
Hjemmeholdet havde også et par halve muligheder, men ingen der for alvor blev farlige for Can Dursun i VFF-målet. Det brændte på af flere omgange omkring hjemmeholdets felt, men Emil Kobberup i Jammerbugt-målet stod en flot kamp. I anden halvleg blev der optræk til mere, men kampen skulle helt hen til det 80. minut før målet endelig kom. Casper Gandrup fandt Mikkel Agger i dybden, og så stod der endelig 1-0 på måltavlen.
Det lignede derfor, at VFF skulle cruise sikkert videre, men i det 94. besluttede dommeren at dømme et tvivlsomt straffespark imod Nikko Boxall. Forsvarsspilleren hoppede op i en duel, men fik ikke headet ordentligt væk, og så hoppede bolden ned i jorden og op på Boxalls hånd inde i feltet. På det efterfølgende spark scorede hjemmeholdets anfører sikkert, og så skulle kampen ud i yderligere 30 minutters spilletid.
I den forlængede spilletid gjorde VFF kort proces, for allerede indenfor det første minut lå bolden i hjemmeholdet mål. Mikkel Knudsen fandt Casper Gandrup midt i feltet, og så scorede den 19-årige kantspiller sikkert til 2-1.
Den resterende del af kampen var præget af træthed, og selvom hjemmeholdet fik kastet nogle lange bolde frem mod feltet til sidst, så kom de ikke for alvor tæt på udligningen.
Jammerbugt FC – Viborg FF (Sydbank Pokalen, 1. runde)
0-1 Mikkel Agger (80.)
1-1 Christian Rye, straffespark (90+5)
1-2 Casper Gandrup (91.)
Startopstillingen
Can Dursun – Simon Søndergård, Nikko Boxall, Simon Trier – Jacob Dehn, Jeppe Grønning, Emil Scheel, Alexander Fischer – Tobias Bech, Sofus Berger, Casper Gandrup
Indskiftninger
Mikkel Knudsen for Alexander Fischer (60.)
Christian Sørensen for Emil Scheel (72.)
Mikkel Agger for Tobias Bech (77.)
Mads Kjellerup for Sofus Berger (93.)
Kort
Gult: Casper Gandrup, Mikkel Agger, Lars Møller (fysioterapeut)