Ementa før AaB: Vi kommer med selvtillid
Anosike Ementa fik en helterolle, da han blev matchvinder mod FCK i grundspillets sidste kamp, og det har naturligvis givet angriberen øget selvtillid frem mod sæsonens sidste fase:
-Det var ved at være noget tid siden, jeg havde fået sendt den i kassen, så det var selvfølgelig fedt at komme ind og være afgørende mod FCK.
-Jeg havde jo håbet på, at min sæson ville være mere smooth, men det har været lidt op og ned, og jeg har ikke lige haft produkt på tingene, så derfor var det selvfølgelig rart at mærke, at man kan komme ind og stadig score mål. Det giver selvtillid og det giver noget tro på tingene som angriber, siger han.
Fredag aften gælder det så AaB for VFF og Ementa, der åbner kvalifikationsspillet på udebane. Her skal selvtilliden og det opløftende spil fra de seneste uger bringes med ind i jagten på tre nye point:
-Både jeg personligt, men også vi som hold, kommer jo med selvtillid. Vi startede sæsonen lidt svært, men har fået bygget på i løbet af sæsonen, så jeg synes, at vi står godt her frem mod slutspillet. Vi ved, at når vi rammer vores niveau, så er vi gode, og den tro og selvtillid skal vi jo bringe ind i de kampe, der kommer nu.
-Det er altid svært at komme til Aalborg, og vi ved, at man skal være klar fra start. Det blev uafgjort sidst, men vi har selvfølgelig tro på, at vi kan få tre point med hjem, siger Ementa.
Kampstart i Aalborg er fredag klokken 19 og kampen vises direkte på TV3 Sport.