Theis Larsen fuldender trænerteamet
Viborg FF og AaB er blevet enige om, at Theis Larsen tiltræder som ny assistenttræner fra i dag.
-Jeg synes, det er en fed udfordring at skifte til Viborg FF. Der har været en god proces og grundighed i forhold til at få mig herned, og samtidig er det et spændende job med nogle spændende opgaver, så det ser jeg meget frem til at komme i gang med nu.
-Når man har taget beslutningen, så vil man gerne, at det går hurtigt, så jeg er selvfølgelig også glad for, at det er faldet på plads nu. Jeg har været meget glad for mine 10 år i AaB og alle de mennesker, jeg har mødt der, men glæder jeg mig også til at blive en del af Viborg FF og få en ny udfordring, siger Theis Larsen.
Sportschef Mads Agesen er ligeledes tilfreds med, at Theis Larsen kan starte i jobbet nu:
-Vi er selvfølgelig glade for, at vi hurtigt har lavet en aftale med AaB, så Theis kan starte nu. Vi har haft stor udskiftning på det seneste, så vi er tilfredse med, at vi nu har vores trænerteam på plads for sæsonen, siger sportschefen.