VFF køber fransk kantspiller
Viborg FF køber den franske kantspiller Bilal Brahimi hos SM Caen på en kontrakt til sommeren 2029.
Den 25-årige franske offensivspiller fik sin fodbolduddannelse på akademiet hos ESTAC Troyes, inden han senere skiftede til Le Havre, USL Dunkerque og SM Caen. I de seneste tre sæsoner har han været fast mand for SM Caen, hvor det i alt blev til 107 kampe, inden han nu for første gang i karrieren skifter udenlands til Viborg FF:
-Jeg er glad og meget stolt over mit skifte til Viborg FF, som er en god klub i en rigtig stærk liga. Jeg har haft gode samtaler med folk her i klubben, som bekræftede mig i, at det er en god mulighed for mig for at tage det næste skridt i min karriere. Jeg har også talt med Yonis Njoh, som kun har talt meget positivt om alt her i Viborg.
-Jeg glæder mig rigtig meget til udfordringen, og jeg håber på, at jeg kan blive en vigtig spiller for Viborg FF. Jeg skal bidrage med mine offensive kvaliteter, mine driblinger, afleveringer og hårde arbejde, så jeg forhåbentlig kan gøre fansene glade. Jeg ved, at der er store ambitioner her, og man drømmer om at spille europæisk fodbold igen, og det håber jeg på, at jeg kan hjælpe med i min tid her, siger Brahimi.
Sportschef Mads Agesen er glad for tilgangen af Brahimi, som forstærker VFF-offensiven:
-Bilal Brahimi er en venstrebenet kantspiller, som er teknisk dygtig, driblestærk og bringer noget x-faktor og offensiv flair til vores spil. Det er en type, vi ikke har i truppen i forvejen, så han giver vores offensiv flere muligheder.
-Han har spillet mange kampe på et godt niveau i Frankrig, og vi tror på, at han kommer ind og kan bidrage med det samme, men samtidig ser vi også et endnu større potentiale i ham, som vi tror på, at vi kan forløse i vores miljø, lyder det fra sportschefen.
Bilal Brahimi får trøjenummer 21.