Friis efter Norrköping-test: En meget lærerig kamp mod et godt organiseret hold
Jacob Friis er tilfreds med udbyttet af onsdagens testkamp, som Viborg FF vandt med 2-1 over IFK Norrköping:
-Overordnet set var det en kamp, hvor vi var i okay kontrol. Selvfølgelig lidt mere i anden halvleg end i første, men hele kampen igennem skabte vi flere chancer selv end vi modtog den anden vej, så chancefordelingen er jeg rigtig godt tilfreds med.
-Jeg synes, det var en rigtig god kamp og en lærerig udfordring for os. Glen (Riddersholm, cheftræner IFK Norrköping, red.) havde organiseret sit hold godt, så det var en opgave for os at bryde den organisation ned og få skabt chancer, så vi fik alt det ud af kampen, vi havde håbet på forhånd, siger Friis.
Cheftræneren så også de to nye angribere i aktion, og han er tilfreds med det, de fik vist i anden halvleg:
-Det var planlagt, at de to nye skulle dele spilletiden i anden halvleg, så de begge lige kunne snuse til måden, vi gør tingene på. De fik begge vist, at de kan finde de rigtige offensive positioner, så det så positivt ud fra begge, og så kronede Paulinho det jo også med et mål, og det kan vi ikke klage over.
Næste testkamp er også vinterens sidste før sæsonstart, og den kamp spilles lørdag eftermiddag mod IFK Göteborg. Denne kamp kan også streames via Fanseat for 3,99€.