VFF’s kvinder er klar til B-Liga
Der er forår på vej, og det betyder også, at der snart skal sparkes gang i kvindernes B-Liga, hvor Viborg FF for første gang i historien er repræsenteret i den grønne trøje.
Team Viborg har tidligere været en del af det fine selskab, men først nu – 10 år senere – er Viborg tilbage i landets næstbedste række.
Kvindefodboldchef Morten Lynderup Jensen ser frem til at komme i gang med forårssæsonen, og han kan samtidig også fortælle om positiv stemning og flere aktiviteter omkring kvindefodbolden i byen.
-Først og fremmest vil jeg sige, at det er en kæmpe fornøjelse at arbejde i Viborg FF. Når passion og job smelter sammen, så er lykken gjort, så det er et stort privilegie at arbejde fuldtid med fodbold.
-Der bliver bedre mulighed for at gøre noget mere – og gøre det bedre, og så har jeg også fundet ud af, at der dukker mange nye opgaver op, som man skal forholde sig til, men det er rigtig godt at være i gang.
-Der er en stor stolthed over at være en del af VFF, og det mærker vi også hos alle kvinder og piger i klubben, fortæller han.
Morten startede på fuldtid i midten af januar, og udover de sportslige forberedelser frem mod B-Liga med kvindernes førstehold, så har jobbet også budt på en masse spændende arbejde med akademiet, faciliteter og et øget kommercielt fokus:
-Pige- og kvindeakademiet ligger også som en del af mit job, og det har fået relativt stort fokus her i starten. Vi har blandt andet forstærket vores setup med en nyansættelse i Allan Drost, som udover at være U19-træner også sideløbende har takket ja til en rolle som akademiudvikler. Allan kommer med en enorm erfaring fra tidligere roller – både som træner i ind- og udland, head of coaching og sportschef - og vil med sin store viden om livet i en licensklub komme til at bidrage til videreudviklingen af vores setup, og vil blive en vigtig medspiller i arbejdet med at løfte niveauet i akademiet, fortæller kvindefodboldchefen og fortsætter:
-Derudover er der også nogle større krav til kampafviklingen, når man bliver en del af B-Liga, så vi har sat initiativer i søen for at sikre, at Liseborg Centret lever op til kravene, mens vi også arbejder på, hvilke kampe, der skal afvikles på Energi Viborg Arena.
-Og så er der sideløbende også et kommercielt arbejde, så vi kan sikre, at vi som klub kan understøtte kvindefodbolden økonomisk. Samarbejdet med salgsafdelingen er i fuld gang, så det handler om, at vi også på kvindesiden kan gøre os interessante for samarbejdspartnere. Der er mange ting at tage fat på, og det er vildt spændende at være en del af, siger han.

Premiere i B-Liga på lørdag
På lørdag går det løs i kvindernes B-Liga, som er landets næstbedste række, når Viborg FF tager imod Esbjerg fB i årets første kamp.
Meget er sket med udviklingen af kvindefodbold siden Viborg senest var med i de øverste ligaer i landet, og Morten Lynderup Jensen håber og tror på, at Viborg indenfor en overskuelig tid igen kan vise sig frem blandt de bedste klubber:
-Vi har en målsætning om at være en top 14-klub i Danmark, og det betyder helt konkret, at vi gerne vil derop, hvor vi spiller med i kvalifikationen til A-Liga. Hvis alt flasker sig, så er det muligt allerede i foråret 2027, og det er da det, vi skal jagte.
-Det kræver, at vi er dygtige, stabile og at vi kan holde sammen på vores trup. Vi har stor tiltro til den trup og trænerstab, vi råder over i dag, og hvis vi spiller op til vores bedste, så mener jeg helt bestemt, at det er realistisk at nå.
Det er på lørdag klokken 14, at sæsonen sparkes i gang, og kvindefodboldchefen har en enkelt opfordring til det viborgensiske fodboldpublikum:
-Jeg håber, at folk vil komme ud og støtte klubben. Vi drømmer om, at der også kan skabes en fankultur omkring vores kvindehold, så alle VFF-fans er selvfølgelig meget velkomne til at besøge Liseborg.


















