Lund før ACH: Vi jagter samme niveau igen
I aften gælder det AC Horsens, når Nickolai Lund og holdet skal på jagt efter endnu en god præstation og følge op på de to seneste hjemmebanesejre over AGF og FCK. Det bliver en anderledes opgave på Hybel Arena, men cheftræneren understreger, at tilgangen til kampen bliver præcis den samme:
-Vores forberedelse og måden, vi angriber kampene på, er ikke anderledes, om det hedder AGF, FCK eller AC Horsens. Det skal være den samme dybdegående analyse og forberedelse som vi altid gør, men selve opgaven og modstanderne er jo forskellige. Horsens’ spillestil og udtryk er noget andet end i sidste uge mod FCK, men vores primære fokus er på os selv. Vores base og måden at gå til kampen på er den samme, og det er det, vi skal holde fast i.
-Vi har vist, at vi kan spille på et meget højt niveau, og nu skal vi ud at jagte samme niveau igen – eller tæt på i hvert fald. På nogle dele af spillet kan vi måske sigte efter at ramme noget endnu bedre, men det handler om at komme med den samme intensitet, gode strukturer, høj disciplin og arbejdsindsats. Vi har vist, at vi kan gøre det, så det skal vi finde frem igen, siger han.
Nickolai Lund har set et AC Horsens-hold vende tilbage til Superligaen med selvtillid og flotte resultater i begyndelsen af sæsonen:
-De er kommet med den opportunisme, som oprykkere ofte gør. De har spillet tætte kampe, og kommer nu med selvtillid efter to sejre i streg. De har fart og power på forreste linje og vil gerne ud at løbe med modstanderne, så det skal vi kunne håndtere, siger han.
Kampstart mod AC Horsens på Hybel Arena er klokken 19.







